Soukup vzal do Jazz Docku Artura Tuźnika

31.03.2024

Velmi zajímavého polského pianistu dotáhl z Kodaně Luboš Soukup pro pár vystoupení do Prahy. V elitním kvartetu zavítali do Jazz Docku a předvedli špičkový současný jazz.

30. 3. 2024
Praha, Jazz Dock

Polský klavírista usídlený v Dánsku vystoupil v kvartetu českého saxofonisty usídleného v Dánsku. Jaromír Honzák (kontrabas) a Marek Urbánek (bicí) jako sidemani? Už z toho je jasné, že přijel vzácný host.

Odstartovali Tuźnikovou skladbou Green a pokračovali nějakou Soukupovou věcí, jejíž jméno jsem nezachytil. Následovala Shikara, ze Soukupova alba Země, přičemž plynule navázali - nepletu-li se (protože to nebylo řečeno) - skladbou Dark Shark, další věcí z této obdivuhodné desky, na níž hostoval kytarou a zpěvem Lionel Loueke. Slyšet ty věci v sestavě večera bylo zajímavé, třeba úvod oné Shikary na sólo kontrabas Jaromíra Honzáka.

Před pauzou zazněla Tuźnikova věc Polish Vibes nr. 1 s folkloristicko-chopinovským klavírním úvodem a pak podobně laděným sólem, které nejprve působilo jako dohra, z níž se vyklubalo pokračování celé kapely.

Po přestávce, jestli jsem to dobře pobral, byly dvě Soukupovy věci a pak dvě Tuźnikovy: něco, co začínalo aluzí na Bachovu toccatu a fugu d moll a věc s názvem River, kterou jsem chvíli považoval za nějaký standard, ale bylo to toto (to na mě vyskočilo, když jsem dal do YouTube "Artur Tuźnik").

Lze předpokládat, že muzikanti byli v sólech orientováni na klubové publikum (tedy hráli více na efekt). Prakticky plný Jazz Dock byl však dvousečný, turisté trochu vyrušovali a ti, co nevyrušovali, nebyli zkušení jazzoví posluchači. Po sólech se tleskalo jen občas - pravda, leckdy potlesk nepřišel spíše proto, že bylo sólo vypointovaně napojeno na následující část. Tuźnikova i Soukupova sóla mě velmi bavila. Base a bicím se sólového prostoru dostalo méně, ale dostalo.

Přídavek nebyl. Že se prý musí chystat další kapela. Dobrého pomálu. Bylo to ovšem velmi velmi dobré.