Guillermo Klein si půjčil Concept Art Orchestra

16.11.2019

Pražská progresivní jazzová dechovka CAO pustila k řídítkům Argentinského skladatele Guillerma Kleina. Bylo to neobyčejně zajímavé setkání, lichotky jdou k půjčenému i zapůjčiteli.

 

3. 11. 2019
Praha, Jazz Dock

Muzikanti většinou ne zrovna rádi půjčují své nástroje někomu jinému. Ten pohled majitele, kterak trpně přihlíží, jak nějaký diletant trápí jeho drahý a milovaný nástroj, je k nezaplacení, pokud vám nevadí škodolibost. Úplně jiná situace však nastává, dostane-li do rukou něčí nástroj skutečný mistr. Pohled majitele je v tu chvíli úplně jiný, čteme v něm směsici fetišové hrdosti "můj nástroj měl v ruce maestro!" a zaujetí  pro to, co na něj mistr hraje - například mohu objevit dosud neznámé témbrové možnosti svého nástroje.

Neříkám, že takto uvažovala Štěpánka Balcarová, když zpoza trubky přihlížela, co s její dechovkou (na progresivnější jazz nejlepší u nás) provádí Guillermo Klein, ale z pohledu posluchače jsem měl dojem, že o stradivárky není třeba se bát, že je má v rukou opravdu mistr. Nebyla to samozřejmě první zápůjčka...

<tady se samozřejmě ještě pracuje>